19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla, Saat 10:00’da, Şavşat Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi.
        Tören , Atatürk Anıtına çelenkler konularak, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. 19 Eylül Gaziler Günü Anma Töreni; P. Üsteğmen Dilruba KARABAŞ, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasının ardından, Atatürk İlkokulu 4. Sınıf Öğrencileri Beyzanur YAZAR ve Ceren AKSAKAL tarafından okunun Gaziler Gününü ile ilgili şiirlerin ardından tören sona erdi.
        Törene İlçe Kaymakamımız Sayın Emre YALÇIN, Belediye Başkan Yardımcısı Özcan ARSLAN, İlçe Garnizon Komutanı Aytunç ÜNSAY, Protokol Üyeleri, Sivil Toplum Temsilcileri, Basın, Gaziler ve Şehit Aileleri ile vatandaşlar katıldı. Son olarak İlçe Kaymakamlığımız tarafından, Efkar Tepesi İşletmesinde, Şehit Aileleri ile Gaziler onuruna yemek verilerek program sona erdi.
        Ayrıca İlçe Kaymakamımız Sayın Emre YALÇIN, 19 Eylül Gaziler Günü Münasebetiyle bir de mesaj yayımladı. Mesajında, “Şehit ve Gazilerimiz en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmemiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, bağımsızlığı ve bütünlüğü için mücadele etmişlerdir. Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, 19 Eylül 1921 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal Rütbesi ve Gazi Unvanı verilmiş, bu nedenle de her yıl 19 Eylül, Gaziler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Yurdumuzu ve topraklarımızı korumak ve savunmak için, üstün bir cesaret ve feragat örneği gösteren şehit ve gazilerimiz her zaman büyük onur ve gurur kaynağımız olmuşlar, ülkemizin huzuru, güvenliği için canları pahasına görev yaparak milletimize mal olmuşlardır.
        Bu duygu ve düşüncelerimle başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş olan gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyor, tüm gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyorum’’ dedi.
İSAY2 Galeri